LM3530UMX-40B/NOPB
DigiKey Part Number
LM3530UMX-40B/NOPB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3530UMX-40B/NOPB
Detailed Description
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 30mA 12-DSBGA
EDA/CAD Models
LM3530UMX-40B/NOPB Models
Category
Voltage - Output
40V
Current - Output / Channel
30mA
Frequency
500kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Min)
2.7V
Voltage - Supply (Max)
5.5V