LMG3410R150RWHR
DigiKey Part Number
296-LMG3410R150RWHRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMG3410R150RWHRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMG3410R150RWHRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMG3410R150RWHR
Description
SMART 150MOHM GAN FET WITH DRIVE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 6A 32-VQFN (8x8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMG3410R150RWHR Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
9.5V ~ 18V
Mfr
Current - Output (Max)
6A
Rds On (Typ)
150mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Bootstrap Circuit, 5V Regulated Output
Number of Outputs
1
Fault Protection
Over Current, Over Temperature, UVLO
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
32-VQFN (8x8)
Interface
Logic, PWM
Package / Case
Voltage - Load
480V (Max)