LP38692MP-1.8/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LP38692MP-1.8/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LP38692MP-1.8/NOPB Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 55 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 100 µA |
Part Status Active | PSRR 55dB (120Hz) |
Output Configuration | Protection Features Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 10V | Package / Case TO-261-5, TO-261AB |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Supplier Device Package SOT-223-5 |
Voltage Dropout (Max) 1.6V @ 1A | Base Product Number |