LP38841SX-1.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-LP38841SX-1.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP38841SX-1.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LP38841SX-1.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38841SX-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 800MA TO263
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP38841SX-1.5/NOPB Models
Current - Supply (Max)
40 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 800mA