LP5900SDX-1.8/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 4 346
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 7 931
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WSON (2.2x2.5)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP5900SDX-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
296-LP5900SDX-1.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP5900SDX-1.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LP5900SDX-1.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5900SDX-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LP5900SDX-1.8/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
230 µA
PSRR
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-WSON (2.2x2.5)
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA