LP5907SNX-1.2/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LP5907SNX-1.2/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 1.2V 250MA 4-X2SON |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-X2SON (1x1) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LP5907SNX-1.2/NOPB Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 25 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 425 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Temperature, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 4-XDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V | Supplier Device Package 4-X2SON (1x1) |
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 250mA | Base Product Number |