MSP430FR2111IPW16R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MSP430FR2111IPW16R |
Description | IC MCU 16BIT 3.75KB FRAM 16TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | MSP430 CPU16 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 3.75KB (3.75K x 8) FRAM 16-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MSP430FR2111IPW16R Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FRAM |
Series | RAM Size 1K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V |
Part Status Active | Data Converters A/D 8x10b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor MSP430 CPU16 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 16-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 16MHz | Supplier Device Package 16-TSSOP |
Connectivity I2C, SCI, SPI, UART/USART | Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |