OPA2244EA/250
DigiKey Part Number
296-OPA2244EA/250TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-OPA2244EA/250CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA2244EA/250
Description
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8VSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 2 Circuit 8-VSSOP
EDA/CAD Models
OPA2244EA/250 Models
Category
Voltage - Input Offset
700 µV
Mfr
Current - Supply
40µA (x2 Channels)
Series
Current - Output / Channel
25 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - Supply Span (Min)
2.2 V
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
2
Slew Rate
0.1V/µs
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Gain Bandwidth Product
430 kHz