REG1117A-2.5
DigiKey Part Number
REG1117A-2.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG1117A-2.5
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REG1117A-2.5 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
62dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.55V @ 1A