TL750M12CKVURG3
DigiKey Part Number
296-21601-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-21601-1-ND - Cut Tape (CT)
296-21601-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL750M12CKVURG3
Description
IC REG LINEAR 12V 750MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL750M12CKVURG3 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 750mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V