TL750M12QKVURQ1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TL750M12QKVURQ1 |
Description | IC REG LINEAR 12V 750MA TO252-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TL750M12QKVURQ1 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | PSRR 55dB (120Hz) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Configuration | Grade Automotive |
Output Type | Qualification AEC-Q100 |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 26V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V | Supplier Device Package TO-252-3 |
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 750mA | Base Product Number |