TLV170IDR
DigiKey Part Number
296-45235-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-45235-1-ND - Cut Tape (CT)
296-45235-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV170IDR
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
EDA/CAD Models
TLV170IDR Models
Current - Output / Channel
17 mA
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Slew Rate
0.4V/µs
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gain Bandwidth Product
1.2 MHz