TMS320VC33PGEA120
DigiKey Part Number
296-36020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS320VC33PGEA120
Description
IC DGTL SIGNAL PROCESSOR 144LQFP
Customer Reference
Detailed Description
Floating Point Digital Signal Processor (DSP) 60MHz 144-LQFP (20x20)
EDA/CAD Models
TMS320VC33PGEA120 Models
On-Chip RAM
136.25kB
Voltage - I/O
3.30V
Series
Voltage - Core
1.80V
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TC)
Part Status
Not For New Designs
Type
Floating Point
Package / Case
144-LQFP
Interface
Serial Port
Supplier Device Package
144-LQFP (20x20)
Clock Rate
60MHz