TPS709B33DBVR
DigiKey Part Number
296-48770-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-48770-1-ND - Cut Tape (CT)
296-48770-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS709B33DBVR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS709B33DBVR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2.05 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
350 µA
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 52dB (10Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 150mA