TPS7A20C285PYCKR
DigiKey Part Number
296-TPS7A20C285PYCKRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS7A20C285PYCKRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS7A20C285PYCKRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A20C285PYCKR
Description
IC REG LIN 2.85V 300MA 4-DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DSBGA (0.62x0.62)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS7A20C285PYCKR Models
Current - Quiescent (Iq)
18.5 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2 mA
PSRR
95dB ~ 36dB (100Hz ~ 1MHz)
Output Configuration
Control Features
Current Limit, Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Package / Case
4-XFBGA, DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.14V @ 300mA