TPS7A26125DRVR
DigiKey Part Number
296-TPS7A26125DRVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS7A26125DRVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS7A26125DRVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A26125DRVR
Description
IC REG LINEAR 1.25V 500MA 6-WSON
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
EDA/CAD Models
TPS7A26125DRVR Models
Current - Quiescent (Iq)
4.5 µA
PSRR
75dB ~ 52dB (10Hz ~ 1kHz)
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, UVLO
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.33V @ 500mA