23BR500LFTR
DigiKey Part Number
987-1805-2-ND - Tape & Reel (TR)
987-1805-1-ND - Cut Tape (CT)
987-1805-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23BR500LFTR
Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
23BR500LFTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
500 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%