89PR500KLF
DigiKey Part Number
987-1562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
89PR500KLF
Description
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
89PR500KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
20.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
500 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.750" x 0.190" Face (19.05mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%