93PR100KLF
DigiKey Part Number
987-1172-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
93PR100KLF
Description
TRIMMER 100K OHM 1W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
93PR100KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Round - 0.500" Dia (12.70mm)
Tolerance
±10%