93PR100LF
DigiKey Part Number
987-1761-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
93PR100LF
Description
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN TOP
Detailed Description
100 Ohms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
93PR100LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance
100 Ohms
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Round - 0.500" Dia (12.70mm)
Tolerance
±10%