93PR20KLF
DigiKey Part Number
987-1567-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
93PR20KLF
Description
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN TOP
Detailed Description
20 kOhms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
93PR20KLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Box
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Round - 0.500" Dia (12.70mm)
Tolerance
±10%