P232-DEC35BR5K
DigiKey Part Number
987-1328-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P232-DEC35BR5K
Description
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
TT Electronics/BI
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
5k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
1.378" (35.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M9 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Round - 0.906" Dia (23.00mm)