UMWSTD30NF06L
DigiKey Part Number
4518-UMWSTD30NF06LTR-ND - Tape & Reel (TR)
4518-UMWSTD30NF06LCT-ND - Cut Tape (CT)
4518-UMWSTD30NF06LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMWSTD30NF06L
Description
TO-252 MOSFETS ROHS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 30A (Tc) 55W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
29mOhm @ 15A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1562 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
55W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V