AY2103M61Y5VS63L0
DigiKey Part Number
BC5435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AY2103M61Y5VS63L0
Description
CAP CER 10000PF 440VAC Y5V RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Category
Features
Flame Retardant
Mfr
Ratings
AEC-Q200, X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.610" Dia (15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C