BFC237141103
DigiKey Part Number
56-BFC237141103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237141103
Description
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
BFC237141103 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
250V