BFC237261103
DigiKey Part Number
BFC237261103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237261103
Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
BFC237261103 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
630V