CMF5075K000FHEB
DigiKey Part Number
CMF75.0KQFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CMF75.0KQFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF5075K000FHEB
Description
RES 75.0K OHM 1/4W 1% AXIAL
Detailed Description
75 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF5075K000FHEB Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)