CMF554K9900BEEK
DigiKey Part Number
541-CMF554K9900BEEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF554K9900BEEK
Description
RES 4.99K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.99 kOhms ±0.1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMF554K9900BEEK Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)