CRCW04024K99DHEDP
DigiKey Part Number
541-CRCW04024K99DHEDPTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW04024K99DHEDPCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW04024K99DHEDPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW04024K99DHEDP
Description
RES SMD 4.99KOHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.99 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW04024K99DHEDP Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)