CRCW0805100RFHEAP
DigiKey Part Number
541-CRCW0805100RFHEAPTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW0805100RFHEAPCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW0805100RFHEAPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0805100RFHEAP
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0805100RFHEAP Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)