RCG0603499RFKEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 116 274
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 30 115
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Direct
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
In Stock: 78
YAGEO
Bourns Inc.
499 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
RCG0603499RFKEA
DigiKey Part Number
541-1779-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG0603499RFKEA
Description
RES 499 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCG0603499RFKEA Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)