RCG080547K5FKEB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 9 754
Datasheet
Image for RCG080547K5FKEB is not available
RCG080547K5FKEB
DigiKey Part Number
541-RCG080547K5FKEBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG080547K5FKEB
Description
RES 47.5K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47.5 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)