RCG120610R0FKEA
DigiKey Part Number
541-1851-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1851-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1851-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG120610R0FKEA
Description
RES 10 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
10 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RCG120610R0FKEA Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)