BZX84B4V7-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 15 385
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 22 944
Datasheet
Similar
onsemi
onsemi
Comchip Technology
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Zener Diode 4.7 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B4V7-HE3-08
DigiKey Part Number
BZX84B4V7-HE3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B4V7-HE3-08
Description
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms