Image for SMAJ170CA-E3/61 is not available
SMAJ170CA-E3/61
DigiKey Part Number
SMAJ170CA-E3/61GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ170CA-E3/61GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ170CA-E3/61GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ170CA-E3/61
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 1.09A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.09A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V