SMB10J26A-E3/52
DigiKey Part Number
112-SMB10J26A-E3/52TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMB10J26A-E3/52CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMB10J26A-E3/52DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J26A-E3/52
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 23.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V