SMBJ48CA-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ48CA-E3/5BGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ48CA-E3/5BGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ48CA-E3/5BGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48CA-E3/5B
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V