SMCJ40A-M3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 3 000
Datasheet
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
64.5V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ40A-M3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ40A-M3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ40A-M3/9AT
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V