AVE030020ER100KE
DigiKey Part Number
AVE300-.10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVE030020ER100KE
Description
ADJ PWR RES 100M OHM 300W CHAS
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms 300 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm) 8.500" (215.90mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Vishay Huntington Electric Inc.
Adjustment Type
Slide
Series
Diameter
1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Packaging
Bulk
Length
8.500" (215.90mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
100 mOhms
Termination
Solder Lug
Power (Watts)
300 W