TSM4YJ101KR05
DigiKey Part Number
716-TSM4YJ101KR05TR-ND - Tape & Reel (TR)
716-TSM4YJ101KR05CT-ND - Cut Tape (CT)
716-TSM4YJ101KR05DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM4YJ101KR05
Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Surface Mount
Resistance
100 Ohms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%