SQR97N06-6M3L_GE3
DigiKey Part Number
742-SQR97N06-6M3L_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SQR97N06-6M3L_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SQR97N06-6M3L_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQR97N06-6M3L_GE3
Description
MOSFET N-CH 60V 50A TO252
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 97A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQR97N06-6M3L_GE3 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
125 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6060 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252AA
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.3mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA