CWR06MC685KB/PR
DigiKey Part Number
1012-1051-2-ND - Tape & Reel (TR)
1012-1051-1-ND - Cut Tape (CT)
1012-1051-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06MC685KB/PR
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 35V 2915
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 2915 (7338 Metric) 1.3Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR06MC685KB/PR Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Series
Size / Dimension
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
H
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±10%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
35 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C