ACASA2001E2001P1AT
DigiKey Part Number
ACASA-2.0K/2.0K-EATTR-ND - Tape & Reel (TR)
ACASA-2.0K/2.0K-EATCT-ND - Cut Tape (CT)
ACASA-2.0K/2.0K-EATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACASA2001E2001P1AT
Description
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206
Customer Reference
Detailed Description
2k Ohm ±0.25% 125mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±25ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
EDA/CAD Models
ACASA2001E2001P1AT Models
Power Per Element
125mW
Series
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Not For New Designs
Grade
Automotive
Circuit Type
Isolated
Qualification
AEC-Q200
Resistance (Ohms)
2k
Tolerance
±0.25%
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Resistor-Ratio-Drift
±7.5ppm/°C
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)