MFU0603FF00750P100 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MFU0603FF00750P100 |
Description | FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 750 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MFU0603FF00750P100 Models |
Category | Response Time Fast Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 0.002 |
Part Status Active | Approval Agency UL |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W x 0.018" H (1.55mm x 0.85mm x 0.45mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.262 Ohms |