MMA02040D1001BB100
DigiKey Part Number
749-2015-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-2015-1-ND - Cut Tape (CT)
749-2015-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMA02040D1001BB100
Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 0204
Detailed Description
1 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
MMA02040D1001BB100 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)