MMA02040D1002BB300
DigiKey Part Number
MMA-10.0KETR-ND - Tape & Reel (TR)
MMA-10.0KECT-ND - Cut Tape (CT)
MMA-10.0KEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMA02040D1002BB300
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 0204
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
MMA02040D1002BB300 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)