MMA02040D1003BB300
DigiKey Part Number
749-2016-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-2016-1-ND - Cut Tape (CT)
749-2016-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMA02040D1003BB300
Description
RES 100K OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMA02040D1003BB300 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
MELF, 0204
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)