S243B102K502CT
DigiKey Part Number
1292-S243B102K502CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S243B102K502CT
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
X1, Y2
Part Status
Active
Applications
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
±10%
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)