Image for G6E-134P-US-DC12 is not available
G6E-134P-US-DC12
DigiKey Part Number
5831-G6E-134P-US-DC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6E-134P-US-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
5 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
3 A
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Approval Agency
CSA, UR
Load - Max Switching
750VA, 660W
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
720 Ohms