CAS300M17BM2
DigiKey Part Number
1697-CAS300M17BM2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS300M17BM2
Description
MOSFET 2N-CH 1700V 325A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1700V (1.7kV) 325A (Tc) 1760W Chassis Mount Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 15mA (Typ)
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1076nC @ 20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
20000pF @ 1000V
Packaging
Box
Power - Max
1760W
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700V (1.7kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
325A (Tc)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 225A, 20V